Založ si blog

Prepúšťanie dôchodcov vraj mladým nepomôže a mohlo by. Na to treba však zmeniť klímu v politike zamestanosti

Každým dňom sa presviedčam ,že verejnosti sa v tlači predkladajú hlavne  názory vyhovujúce štátu z krátkodobého hľadiska, ale v prvom rade tím , ktorí sú práve pri moci. Veď ako ináč by sa dalo nazvať v tlači stále omieľanie právo zostať v práci dôchodcom aj po nadobudnutí dôchodkového veku. Voliť chodia predsa hlavne „starci“ , mladí sú síce veľká  , ale z hľadiska volebných účastí nie zaujímavá skupina voličov.  A preto sa v tlači zo „starcov“ dokonca robia hrdinovia , pretože ich mladí v práci nevedia nahradiť.

To akoby sme chválili trénerov , ktorý nedokázali vychovať svojich športových nástupcov , za to , že oni sú stále výkonnostne  lepší ( napriek dôchodcovskému veku) ako nimi vychovávaní hráči .  Akí sú to potom vlastne tréneri ? Má takýto tréner ešte právo byť vyzdvihovaný ( dva ,alebo viac príjmov ) za to , že jeho žiaci sú horší ako on. Akú má vlastne takýto tréner motiváciu, aby tí jeho žiaci boli lepší ako on , ak dostáva odmenu  ( dôchodok + plat ) za ich nedostatočné výkony a nie  za to , že vychoval niečo čo ho výkonnostne prerástlo , alebo má perspektívu ho prerásť a on sa už v kľude ( s dostatočne vysokým dôchodkom nielen na prežitie ,ale aj na svoje drobné záľuby ) môže venovať  sebe a svojej rodine a pozerať sa na nich ako ich kvalitne pripravil ?

V tlači čítame skôr kritiku mladých a ich slabú ochotu zamestnať sa namiesto kritiky generácie , ktorá ich ešte stále „devastuje“ aj zle nastaveným školstvom, prechádzajúcim takmer 30 rokov nekonečnými zmenami. Nekonečná školská reforma priniesla aj to , že na trhu práce máme generáciu , ktorá začínala matematiku na základnej škole niečím  ( množinami )  a končí na vysokých školách niečím úplne iným ( klasická matematika plná vzorcov a poučiek ) ,ktorú v podstate nikdy nepochopili , pretože jej chýbali základy , prípadne generáciu ,ktorá sa matematike úplne vyhla a dnes jej chýba postupná  logika učenia sa , ktorá je pre matematiku príznačná . Môže sa taká generácia , ktorá chaoticky zbiera informácie a skončila chaoticky vznikajúce školy , bez ich akéhokoľvek  smerovania na potreby pracovného trhu , bez podpory štátu , alebo motivácie  zamestnávateľov , tým , že uvoľňujú obsadené miesta „starcami „, presadiť ?  Ako môže táto generácia vzdelaná hlavne v ovládaní počítačov  ( najlacnejšie vybavená trieda , pretože sa všetko získalo z nejakých fondov a darov vyradenej výpočtovej techniky v závodoch ) konkurovať starým skúseným zamestnancom, ktorí používajú väčšinou počítač len na zadanie nejakých údajov do vopred pripravených tabuliek , keď prichádzajú do práce s hendikepom klasických vedomostí a schopností , ktoré hlavne naša ekonomika potrebuje ?

Aké sú to vedomosti a aké schopnosti ? Vedomosť ako čo funguje , vedomosť spočítať čo je ekonomické , vedomosť zodpovednosti nielen za seba a za svojich najbližších, ale aj vedomosť toho ,že od kvality Vašej práce závisí úspech Vášho zamestnávateľa.  K tomu je potrebné priložiť schopnosť dochádzať do práce , aj keď ráno na 6,00 hod a neskončiť pracovný pomer , len preto ,že sa mi nechcelo ráno vstať a večer je žúr a momentálne tých 10 EUR naň mám. Schopnosť pracovať tvrdo a výkonne bez dozoru majstra ,alebo vedúceho  , lebo tak pracuje aj Vaša konkurencia . Schopnosť učiť sa od tých ,čo síce nevedia ako pracovať s kontigenčnými tabuľkami ,alebo programovať stroje , ktoré aj tak programovali dodávatelia strojov , ale presne vedia kde je potrebné zasiahnúť , aby sa zariadenie nepokazilo a bolo výkonné . Schopnosť počúvať starších ,  aby ste vedeli v 30 tke to čo oni vedia v 60 tke a mali ste možnosť tie svoje vedomosti , na ktoré ste tak hrdí, mohli rozvinúť keď sa Vám už tí „starci“ nebudú pliesť do Vašej práce

Prepúšťanie dôchodcov vraj mladým nepomôže a mohlo by. Na to treba však zmeniť klímu v politike zamestnanosti. “ Starých“  treba motivovať odísť . Krátenie dôchodku o 0,5 % za 30 neodpracovaných dní nie je príliš motivujúce a prečo len dva roky pred dôchodkovým vekom ?  Prečo nie napr. 4-5 rokov s miernejším odstupňovaním za neodpracované roky . Mladým treba dať šancu zamestnať sa nech majú priestor najskôr usadiť sa a potom rásť . Nie je predsa normálne  aby takmer v každej krajine Európy sedelo doma 20-50 % mladých bez možnosti zamestnať sa .

 

 

+

Aj toto je dôvod prečo vyhral Kotleba

24.11.2013

Kópia statusu jedného z voličov Kotlebu ,ktorý napísal dva dni pred voľbami: Zajtra idem voliť. Zdá sa , že sa stanem nacionalistom a možno až fašistom . Ospravedlňujem sa vopred tým ,ktorí viac »

Ako mi blog pomohol . . . .

20.11.2013

Ak chcete niečo dosiahnúť a sebakontrola a samomotivácia nepostačuje , doporučujem začať využívať verejné záväzky prostredníctvom Blogu , alebo zaradením sa do skupín v rámci challengov viac »

Aký prínos bude mať pre poistenca „vyvlastnenie“ Zdravotných poisťovní ?

06.08.2013

Namiesto verejnej diskusie o kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti dnes čítame viac o vyvlastnení dvoch súkromných poisťovní ktorých vznik sme pred niekoľkými rokmi zákonmi umožnili. viac »

Šancová ulica, Premiére

Zástavba v Bratislave nemá konca

23.07.2018 15:00

Po rokoch krízy, počas ktorých chátrala, dokončuje developer na Šancovej ulici, v blízkosti mestskej pamiatkovej zóny, jednu z najkontroverznejších stavieb v Bratislave.

Borut Pahor

Slovinský prezident nenašiel žiadneho kandidáta na nového premiéra

23.07.2018 14:54

Podľa analytikov sa premiérom stane Marjan Šarec. Ten by potenciálne mohol zostaviť koalíciu zo šiestich prevažne stredoľavých strán.

hnijúca jedľa, les, prales

Hranice Karpatských pralesov určia odborníci, povedala Matečná

23.07.2018 14:50

Reálne výmery Karpatských bukových pralesov nesedeli s výmerami v textovej a tabuľkovej časti, UNESCO preto vyzvalo Slovensko na odstránenie chyby.

klokan

V Trenčíne naháňali klokana

23.07.2018 14:29

Dvaapolročný klokan wanabi menom Johny ušiel z minizoo a preskákal asi tri kilometre.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 20243x
Priemerná čítanosť článkov: 1687x

Autor blogu

Kategórie