„Mať právo na prácu“ a „mať právo na prácu“.

23. februára 2013, poslanec, Nezaradené
Predstavujem si dvoch ľudí toho istého pohlavia ,rasy,pleti,viery, …… sú v tej istej strane ,sú rovnakej národnosti…… Všetko je u nich rovnaké , až na  rozdiel , ktorý spočíva v ich veku a z toho vyplývajúcich  rozdielov  . Jeden má 19 (….., 24?) rokov a práve skončil školu a nemá prácu a druhý má už niekoľko mesiacov nad vekom , ktorý sa volá „dôchodkový vek “ a pracuje.
Podľa našej ústavy  majú obaja právo na prácu. Prečo však jeden pracuje a druhý nie ? Sú si v tomto prípade rovní v právach ? Mladý má právo na prácu  , ale nikto mu ju nedá napriek tomu ,že sa o ňu uchádza . Má právo na sociálnu podporu ak splní podmienky dané zákonom . Dôchodca má právo na prácu a nikto mu ju nemôže zobrať . Má právo na mzdu a dokonca má právo aj na dôchodok . Sú si naozaj títo dvaja rovní v právach ?
Čl. 35

(1) Každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť.
(2) Zákon môže ustanoviť podmienky a obmedzenia výkonu určitých povolaní alebo činností.
(3) Občania majú právo na prácu. Štát v primeranom rozsahu hmotne zabezpečuje občanov, ktorí nie z vlastnej viny nemôžu toto právo vykonávať. Podmienky ustanoví zákon.

Čl. 12
(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.
(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

 

Uplatňovania tohto ústavného práva právo mi pripadá tak trochu ako známa situácia dvoch určitým spôsobom vzájomne naviazaných ľudí , ktorých situácia sa dá definovať : Obaja majú nos v „zadku“. Jeden má nos v zadku a aj druhý má nos v zadku . Myslíte si ,že sú naozaj na tom rovnako ? Nezdá sa Vám , že ten vzadu je na tom mierne horšie?

Rozmýšľam ,kde vlastne je ten článok ústavy,ktorý  dáva právo starších po dosiahnutí dôchodkového veku obsadzovať pracovné miesto bez časového obmedzenia  ?